STÁŽ ERASMUS+ V TŘEBÍČI

Začiatkom februára absolvovali naši študenti II.B triedy dvojtýždňovú stáž Erasmus+ v českom Třebíči neďaleko Brna. Nové pracovné i študijné skúsenosti nadobúdali v tunajšej Strednej škole stavebnej, s ktorou máme už niekoľko výmenných pobytov v rámci európskej spolupráce. Chlapci tak mohli pracovať v školských dielňach.
Prvý týždeň sa naučili tvarovať a ohýbať plastové i medené rúrky ako vodoinštalatérsky materiál, ktorý následne zapájali na montážny panel. Učili sa namontovať umývadlo aj WC a zapojiť na odpady. Počas druhého týždňa získavali nové poznatky v elektrikárskych dielňach. Učili sa zapájať zásuvky, vypínače a svetlá. Vyskúšali si aj pár hodín programovania CNC. Pozreli si energetické centrum školy a zúčastnili sa niekoľkých hodín, na ktorých si vyskúšali termokamery na skenovanie stavieb.
V školských dielňach chlapci pracovali pod vedením domácich majstrov. Komunikácia prebiehala v češtine, páni majstri nakoniec pochválili našich chlapcov, že im to išlo a dúfame, že sa naučili základy prác, ktoré využijú v praxi, ale aj doma.
Keďže prax trvala len v dopoludňajších hodinách, všetci mali dosť voľného času, ktorý aj efektívne využívali vďaka bohatému programu. Spoznávali historické pamiatky mesta, navštívili fitnescentrum, zmerali si sily vo futbale a florbale so študentmi hosťujúcej školy. Súčasťou stáže boli aj odborné exkurzie vo firme Domy D.N.E.S. a CETECHO. Určite veľkým zážitkom bol výlet do Prahy, ktorú si mohli obzrieť z vyhliadky na Petříne, navštíviť Hradčany a centrum mesta a výlet do Brna.
Útulné ubytovanie bolo zabezpečené v penzióne a strava, ktorú si všetci pochvaľovali, vo vynovenej školskej jedálni.
Aj tento pobyt je ďalším dôkazom toho, že stáže Erasmus+ sú nezabudnuteľným zážitkom a dobrou skúsenosťou.